Skip to content

Autojízda.cz

  • Home
  • Byznys
  • Obchodní výsledky Renault Group: silná dynamika růstu s obratem 12,5 miliardy eur, což představuje nárůst o 7,3 %

Obchodní výsledky Renault Group: silná dynamika růstu s obratem 12,5 miliardy eur, což představuje nárůst o 7,3 %

„V prvním čtvrtletí roku 2026, navzdory obtížnému začátku roku z hlediska registrací způsobenému jednorázovými faktory u značky Dacia, těžíme z silné dynamiky produktů napříč všemi našimi značkami, a to jak u osobních, tak u užitkových vozidel. Plně využíváme naši nabídku duálních pohonných systémů, na jedné straně elektrických vozidel a na druhé straně hybridních vozidel, přičemž oba typy vykazují vysoký výkon. Tato pozitivní dynamika je podpořena dvouciferným růstem objednávek od začátku roku. Potvrzujeme naše finanční výhledy pro rok 2026 s provozní marží ve druhém pololetí vyšší než v prvním pololetí, v souladu s obvyklou sezónností,“ uvedl Duncan Minto, finanční ředitel skupiny Renault.

Silný růst obratu v[1].čtvrtletí 2026 tažený jak automobilovou divizí tak značkou Mobilize Financial Services (MFS):

  • Tržby skupiny dosáhly 12 530 milionů eur, což představuje nárůst o 7,3 % a o 8,8 % při konstantních směnných kurzech1 ve srovnání sčtvrtletím 2025.
  • Tržby divize Automobile dosáhly 10 807 milionů eur, což představuje nárůst o 6,5 % a o 8,0 % při konstantních směnných kurzech1 ve srovnání s 1. čtvrtletím 2025.
  • Tržby MFS dosáhly 1 723 milionů eur, což představuje nárůst o 13,0 % a o 14,1 % při konstantních směnných kurzech1 ve srovnání s čtvrtletím roku 2025.
  • Prodeje skupiny Renault dosáhly v 1.čtvrtletí 2026 546 183 kusů, což představuje pokles o 3,3 % oprotičtvrtletí 2025, ovlivněný jednorázovými faktory u značky Dacia, zatímco prodeje značek Renault a Alpine vzrostly:
  • Prodeje značky Renault vzrostly o 2,2 % ve srovnání sčtvrtletím 2025 a dosáhly 397 602 kusů, a to díky růstu v segmentu elektrifikovaných vozidel a dostupnosti celé škály modelů lehkých užitkových vozidel (+15,1 % v Evropě[2] ). V Evropě si Renault polepšil o jednu příčku a nyní zaujímá 2. místo (osobní automobily + lehká užitková vozidla).
  • Prodeje značky Dacia poklesly oprotičtvrtletí roku 2025 o 16,3 % na 145 335 kusů, a to kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, které způsobily narušení logistiky a výroby, což mělo za následek výpadky ve výrobě v řádu několika tisíc kusů. Značka zahájila oživení v březnu s nárůstem prodeje v Evropě o 1,9 % ve srovnání s březnem 2025. Dacia navíc těží z pevné knihy objednávek, podporované dvouciferným nárůstem objednávek od začátku roku.
  • Prodeje značky Alpine vzrostly o 54,7 %, a to především díky modelu A290.
  • Skupina zachovává svou obchodní strategii, přičemž podíl prodeje soukromým zákazníkům činí 57,7 %[3] , což je o 15,7 procentních bodů více než je tržní průměr, a podíl prodeje v segmentech C a vyšších činí 32,8 %4 (což představuje nárůst o 4,0 procentních bodů oproti  čtvrtletí 2025). Skupina si udržela zbytkové hodnoty výrazně nad úrovní konkurence (o 4 až 13 bodů nad průměrem trhu3 ) díky holistickému přístupu ke své obchodní politice.
  • Elektrifikace[4] prodejů skupiny si v Evropě[5]  udržela dynamiku růstu s nárůstem prodejů elektrifikovaných vozidel o 12,0 % ve srovnání s  čtvrtletím 2025. Podíl elektrifikovaných vozidel na celkovém prodeji vzrostl o 9,1 procentního bodu ve srovnání s1.čtvrtletím 2025 a dosáhl 52,3 % v 1.čtvrtletí 2026:
  • Prodeje elektromobilů (EV) vzrostly o 20,9 % a v čtvrtletí 2026 představovaly 17,0 % prodejů Skupiny (nárůst o 4,0 procentního bodu oproti 1.)díky modelům Renault 5 ETech electric, Renault 4 E-Tech electric a Scenic E-Tech electric, ale také Dacia Spring a Alpine A290.
  • Prodeje hybridních vozů[6] dosáhly v 1.čtvrtletí 2026 35,3 % celkových prodejů Skupiny (nárůst o 5,1 procentního bodu oproti 1.čtvrtletí 2025), a to především díky značce Dacia (+48,8 % prodejů hybridních vozů) a úspěchu modelů Duster a Bigster.
  • Objem objednávek je solidní a odpovídá 2 měsícům budoucích prodejů (oproti 1,5 měsíce na konci prosince 2025). Byl podpořen dvouciferným nárůstem objednávek od začátku roku, který byl tažen novými produkty a pohonnými jednotkami skupiny, s výrazným zrychlením u elektromobilů.
  • V obtížném prostředí potvrzuje skupina Renault své finanční výhledy pro rok 2026:
  • Provozní marže skupiny ve výši přibližně 5,5 % z obratu skupiny, přičemž provozní marže ve druhém pololetí bude vyšší než v prvním pololetí, v souladu s obvyklou sezónností.
  • Volný peněžní tok v automobilovém segmentu ve výši přibližně 1,0 miliardy eur.
  • Snižování nákladů zůstává klíčovou prioritou v roce 2026 i v následujících letech. Skupina přijímá doplňková opatření k zmírnění potenciálního dopadu krize na Blízkém východě na náklady na suroviny, energii a logistiku. • V roce 2026 skupina pokračuje ve své produktové ofenzivě:
  • Obnoví a rozšíří svou nabídku spalovacích a elektrických vozů v Evropě, mimo jiné o: nový Renault Clio, Renault Twingo E-Tech elektrický, nový elektrický model Dacia segmentu A, Dacia Striker a Alpine A390.
  • Mimo Evropu: Renault Boreal bude pokračovat v expanzi v Latinské Americe a Turecku, Renault Duster v Indii, Renault Filante v Jižní Koreji a na mezinárodních trzích, stejně jako nový pick-up Renault v Latinské Americe.

Obchodní výsledky: hlavní události1.  čtvrtletí

Renault vykázal v 1.čtvrtletí 2026 stabilní obchodní výsledky

V 1.čtvrtletí 2026 prodala společnost Renault po celém světě 397 602 vozidel, což představuje nárůst o 2,2 % oproti 1.čtvrtletí 2025. Tyto výsledky odrážejí správnost produktové strategie společnosti Renault, účinnost jejího plánu elektrifikace a disciplinovaný obchodní přístup, což posiluje důvěru zákazníků ve značku.

V Evropě zaznamenal Renault 255 200 prodejů, což představuje nárůst o 3,8 % oproti 1.čtvrtletí 2025 a je v souladu s výkonností trhu.

Prodej elektrifikovaných vozidel značky Renault dosáhl více než 65 % jejích prodejů osobních vozidel v Evropě. Pokud jde o elektromobily, značka zvýšila svůj prodej v1.čtvrtletí 2026 o více než 40 %, a to díky trvalému úspěchu modelu Renault 5 E-Tech electric, který je jedničkou mezi elektromobily segmentu B na většině evropských trhů, postupnému nárůstu popularity modelu Renault 4 E-Tech electric a solidním výkonům modelu Scenic E-Tech electric. Plně hybridní pohony E-Tech rovněž pokračovaly ve svém silném růstu u klíčových modelů značky Renault a představovaly více než 40 % prodejů osobních vozů. Potvrdily tak svou klíčovou roli ve vyvážené strategii elektrifikace značky, která bude pokračovat nedávným uvedením modelů Twingo E-Tech electric a nového Clio Full hybrid E-Tech.

Renault se i nadále zaměřoval na kvalitu prodeje a zachování zbytkové hodnoty vozidel. Značka omezila své působení v segmentu krátkodobého pronájmu a v segmentu prodeje soukromým zákazníkům zaznamenala nárůst o 8,5 %, a to i přes nepříznivé vlivy skladby trhu v některých zemích. Segmenty s vysokou hodnotou výrazně přispěly k výkonnosti značky Renault, přičemž segmenty C/D představovaly 36,5 % prodejů. Byly podpořeny obnovenou a atraktivní produktovou řadou, která vedla k 2% růstu prodejů osobních vozů v1.čtvrtletí 2026 (s modely Symbioz, Austral, Rafale, Espace, Megane a Scenic).

V segmentu lehkých užitkových vozidel potvrdila společnost Renault po přechodném roce 2025 jasný návrat k růstu. Prodeje lehkých užitkových vozidel vzrostly celosvětově o 6,6 % ve srovnání s[7].čtvrtletím roku 2025 a v Evropě o 15,1 %, a to díky hmatatelným výsledkům plánu na znovuzískání pozice značky, což potvrzuje relevanci její nabídky a strategie v tomto segmentu.

Renault pokračoval v upevňování své mezinárodní pozice, k čemuž přispěla obnova jeho produktové řady, zejména v Indii (+47,6 % prodejů), Maroku (+20,2 %) a Kolumbii (+10,1 %). V Turecku si Renault udržel vedoucí pozici na celkovém trhu i na trhu osobních vozidel s celkovým počtem 34 244 prodaných vozů, což představuje nárůst o 12,9 % na trhu, který celkově poklesl o 3,9 %. Tento trend bude v průběhu roku posílen nedávným uvedením modelu Renault Duster v Indii a Renault Filante v Jižní Koreji, stejně jako chystaným uvedením modelu Boreal v Turecku.

Dacia potvrzuje své místo na evropském pódiu v prodeji osobních vozidel

S 145 335 prodanými vozy v 1.čtvrtletíroku 2026 zaznamenala značka Dacia pokles prodejních výsledků ve srovnání se stejným obdobím roku 2025 (-16,3 %), a to v kontextu ovlivněném jednorázovými faktory. Značka si však udržuje svou pozici v první desítce evropských automobilových značek napříč všemi prodejními kanály v segmentu osobních vozidel a nadále figuruje na evropském pódiu v prodeji osobních vozidel soukromým zákazníkům, kteří tvoří její hlavní zákaznickou základnu.

Měsíce leden a únor byly výrazně narušeny mimořádnými logistickými potížemi souvisejícími s nepříznivými povětrnostními podmínkami, které ovlivnily námořní dopravu v Gibraltarském průlivu. Tato situace vedla ke zpožděním v zásobování a dodávkách, jakož i ke ztrátám ve výrobě, které by měly být postupně dohnány v průběhu prvníhopololetí roku 2026. Zároveň se značka nacházela uprostřed fáze přechodu své produktové nabídky s uvedením nových motorizačních variant.

Značka zahájila oživení v březnu, kdy v Evropě zaznamenala nárůst prodejů o 1,9 % ve srovnání s březnem 2025. Tento výkon byl obzvláště výrazný v kanálu prodeje soukromým zákazníkům, který je více než kdy jindy v centru strategie značky, s vysokým podílem 77 %1  na prodejích osobních vozů v1. čtvrtletí 2026.

Díky dvoucifernému nárůstu objednávek v 1.čtvrtletí roku 2026 se rozšiřuje i objem nevyřízených objednávek, k čemuž přispívá stále atraktivnější produktová řada, zejména díky úspěchu motorizací na LPG a hybridních pohonných jednotek. K této dynamice výrazně přispělo také uvedení hybridních verzí G 150 4×4 modelů Duster a Bigster, stejně jako modelu Sandero LPG s automatickou převodovkou. Velmi pozitivní přijetí těchto nových pohonných jednotek naznačuje nárůst registrací ve 2.čtvrtletíroku 2026.

Alpine pokračuje ve svém růstu s udržitelným tempem

Po rekordním tříciferném růstu v roce 2025 značka Alpine pokračovala ve svém globálním růstu a v 1.čtvrtletí roku 2026 zaznamenala nárůst prodeje o 54,7 % (3 246 vozidel).

Prodeje v Evropě nadále rostly (+53,7 %) a dosáhly 3 087 kusů. Tento růst byl tažen vynikajícími výsledky ve Velké Británii (16násobek prodeje v[8].čtvrtletí roku 2025), v Německu (+145,6 %), ve Španělsku (+185,2 %) a v Belgii a Lucembursku (+42,5 %).

Alpine A290 byl nejprodávanějším modelem značky a klíčovým faktorem růstu Alpine s 2 452 registracemi po celém světě (+63,9 %).

Model Alpine A390 GT, který je již k dispozici na klíčových trzích, se nyní rozšiřuje i na další evropské trhy.

Ačkoli se model A110 blíží ke konci své výroby, stále vzbuzuje zájem s 545 prodanými kusy. Výroba bude ukončena letos v létě, aby se připravil příchod nové generace.

Společnost Alpine urychlila svou mezinárodní expanzi otevřením 44 nových prodejních míst, čímž se celkový počet Alpine Store a Atelier Alpine zvýšil na 210 v 25 zemích po celém světě.

V letošním roce se plánují další otevření s cílem překročit do konce roku počet 300 prodejních míst. Po Barceloně v roce 2024 a Paříži v roce 2025 jsou na rok 2026 naplánována dvě nová otevření Atelier Alpine, a to v Miláně a Londýně.

Tržby za 1. čtvrtletí 2026

Tržby Skupiny za 1.čtvrtletíroku 2026 dosáhly výše 12 530 milionů eur, což představuje nárůst o 7,3 % oproti 1.čtvrtletí roku 2025. Při konstantních směnných kurzech1vzrostly tržby Skupiny o 8,8 %.

Tržby v automobilovém segmentu dosáhly 10 807 milionů eur, což představuje nárůst o 6,5 % oproti

1.čtvrtletíroku 2025, včetně negativního vlivu kurzových rozdílů ve výši -1,5 procentního bodu (156 milionů eur), který souvisel především s devalvací turecké liry a v menší míře argentinského pesa. Při konstantních směnných kurzech1vzrostl o 8,0 %,a to zejména díky následujícím faktorům:

  • Negativní vliv objemu ve výši 2,1 procentního bodu, který souvisí především s poklesem registrací o 3,3 %. K 31. březnu 2026 činily celkové zásoby nových vozidel 554 000 vozidel (335 000 u nezávislých prodejců a 219 000 na úrovni skupiny). Tato úroveň zásob umožní skupině efektivně fungovat během 2.čtvrtletí, které je z hlediska registrací tradičně silnější. Skupina Renault předpokládá nižší celkové zásoby na koncipololetí 2026 ve srovnání s 31. březnem 2026.
  • Silný pozitivní vliv prodeje partnerům ve výši 5,9 bodu. Tento vývoj lze vysvětlit především solidními výsledky programů s našimi partnery, zejména modelu Nissan Micra, a změnami ve skupině:
  • Integrace společnosti RNAIPL přispěla přibližně 200 miliony eur (+2,0 procentního bodu),
  • Nárůst distribuce vozidel Geely v Brazílii. Místní výroba prostřednictvím společného podniku Renault do Brasil by měla být zahájena v příštích měsících.
  • Výrazný mixový efekt ve výši +2,6 procentního bodu, způsobený především úspěchem elektromobilů, přechodným obdobím mezi modely Clio V a Clio VI (Clio VI má vyšší průměrnou prodejní cenu než Clio V, ale stále nižší než je průměr celé skupiny), rostoucí popularitou modelu Bigster a do jisté míry také modelu Master.
  • Pozitivní cenový efekt ve výši +1,0 bodu. Zvýšení cen na mezinárodních trzích za účelem kompenzace kurzových rozdílů bylo částečně vyváženo cenovým tlakem v Evropě, který by měl přetrvávat po celý rok.
  • Stabilní geografický efekt ve výši -0,1 bodu, který lze vysvětlit především nárůstem tržeb v

Indii.

  • Pozitivní efekt „Ostatní“ ve výši +0,7 bodu, který souvisí především s aktivitami v oblasti náhradních dílů a příslušenství.

Tržby ze služeb mobility byly v důsledku reorganizace těchto činností znovu zařazeny do segmentu Automobil. Tato částka činila 17 milionů eur v 1.čtvrtletí roku 2026 a 23 milionů eur v 1.čtvrtletí roku 2025.

Společnost Mobilize Financial Services (dříve RCI Bank and Services) dosáhla v 1.čtvrtletíroku 2026 obratu ve výši 1 723 milionů eur, což představuje nárůst o 13,0 % oproti 1.kvartálu 2025, a to díky trendu růstu úrokových sazeb v posledních letech a nárůstu průměrných úročených aktiv o 4,8 % (61,9 miliardy eur) ve srovnání s 1.  kvartálem 2025.

Finanční výhled na rok 2026

Skupina Renault potvrzuje své finanční výhledy pro rok 2026:

  • Provozní marže skupiny ve výši přibližně 5,5 % z obratu skupiny, přičemž provozní marže ve druhém pololetí byla vyšší než v prvním pololetí, v souladu s obvyklými sezónními výkyvy.
  • Volný peněžní tok v automobilovém segmentu ve výši přibližně 1,0 miliardy eur.

V roce 2026 povedou mezinárodní růst, nárůst prodeje partnerům, rostoucí podíl elektromobilů a dopad konsolidace společnosti RNAIPL[9]za celý rok k růstu obratu, i když tyto efekty budou mít na marži zředěný vliv.

Snižování nákladů zůstává klíčovou prioritou v roce 2026 i v následujících letech. Skupina přijímá další opatření s cílem zmírnit potenciální dopad krize na Blízkém východě na náklady na suroviny, energii a logistiku.

Volný peněžní tok divize Automobile v roce 2026 by měl zahrnovat 350 milionů eur dividend přijatých od společnosti Mobilize Financial Services[10]  (oproti 300 milionům eur přijatých v roce 2025). Skupina předpokládá v roce 2026 zápornou změnu potřeby provozního kapitálu, aby mohla pokračovat v vyrovnávání kladné změny potřeby provozního kapitálu zaznamenané na konci roku 2024.

[1] Za účelem analýzy vývoje konsolidovaných tržeb při konstantních směnných kurzech přepočítává skupina Renault tržby za aktuální účetní období s použitím průměrných směnných kurzů z předchozího období.

[2] Není-li uvedeno jinak, pojem „Evropa“ se vztahuje na oblast působnosti ACEA.

[3] Renault Group, osobní automobily (PA), Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Spojené království. 4 Renault Group, osobní automobily, evropský region podle definice ACEA.

[4] EV, HEV a PHEV (plug-in hybridy nebo dobíjecí hybridy), osobní automobily v Evropě, s výjimkou mild-hybridů (MHEV).

[5] Údaje ke konci března 2026 vycházejí z následujících evropských trhů: Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, P ortugalsko, Rumunsko, , Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Spojené království.

[6] HEV a PHEV (plug-in hybridy nebo dobíjecí hybridy), osobní automobily v Evropě, s výjimkou mild-hybridů (MHEV).

[7] Osobní automobily, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Spojené království..

[8] Za účelem analýzy vývoje konsolidovaných tržeb při konstantních směnných kurzech přepočítává skupina Renault tržby za aktuální účetní období s použitím průměrných směnných kurzů z předchozího období.

[9] RNAIPL: Renault Nissan Automotive India Private Ltd.

[10] Předloženo na návrh představenstva a ke schválení valné hromadě akcionářů společnosti MFS.

Tags: Renault

Post navigation

Previous Peugeot Emotion Day bude letos větší a delší: s 8 vozy navštíví 22 měst za 26 dní
Next Toyota ve Woven City představuje nové technologie AI

Podobné články

Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

11. 5. 2026
Cupra staví řidiče do centra dění

Cupra staví řidiče do centra dění

8. 5. 2026
Finanční výsledky AURES Holdings v roce 2025

Finanční výsledky AURES Holdings v roce 2025

6. 5. 2026

Redakce doporučuje

Většina nehavarovaných aut z ulice má prý za sebou škodu

Většina nehavarovaných aut z ulice má prý za sebou škodu

11. 5. 2026
Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

11. 5. 2026
České mámy se nebojí velkých aut, výjimkou již nejsou ani elektromobily

České mámy se nebojí velkých aut, výjimkou již nejsou ani elektromobily

9. 5. 2026
Cupra staví řidiče do centra dění

Cupra staví řidiče do centra dění

8. 5. 2026
Copyright © Autojízda.cz | DarkNews by AF themes.