Skip to content

Autojízda.cz

  • Home
  • Byznys
  • Škoda Auto je po úspěšném prvním čtvrtletí druhou nejprodávanější automobilovou značkou v Evropě

Škoda Auto je po úspěšném prvním čtvrtletí druhou nejprodávanější automobilovou značkou v Evropě

Škoda Auto v prvním čtvrtletí roku 2026 pokračovala v růstu a stala se druhou nejprodávanější značkou v Evropě*. Zákazníkům dodala 222 500 vozů (+17,1 %) a zásadně předčila celý trh. Celosvětové dodávky zákazníkům se zvýšily o 14,0 % na 271 900 vozů. Velkou zásluhu na tom měly elektrické modely Elroq a Enyaq, jež v Evropě obsadily druhou a pátou příčku v žebříčku elektromobilů (BEV). Škoda Auto zaznamenala solidní hospodářské výsledky: tržby vzrostly na 7,9 mld. eur (+9,1 %) a provozní zisk ve výši 660 milionů eur (+20,9 %) představuje nejsilnější výsledek prvního čtvrtletí v historii společnosti. Rentabilita tržeb činila 8,3 % a čistý peněžní tok dosáhl 867 milionů eur (+64,4 %). Za úspěchy stojí široká nabídka moderních modelů, odpovědné řízení nákladů a synergie v koncernu Volkswagen a skupině

Brand Group Core. Na trzích mimo Evropu pokračuje Škoda v růstu v Indii (17 400 vozů; +16,7 %), ale i v Maroku (1 700; +45,0 %) či Egyptě (1 600; +58,5 %).

*Platí pro celou Evropu (EU 27+4), zdroj: ACEA, 23. 4. 2026.

Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto, říká: „Skvělé výkony z rekordního roku 2025 jsme přenesli i do prvního čtvrtletí roku 2026, a zaznamenali jsme tak nejvyšší provozní zisk za první čtvrtletí v historii společnosti Škoda Auto. Stali jsme se druhou nejprodávanější automobilovou značkou v Evropě, což je milník, na který můžeme být ve vysoce konkurenčním prostředí právem hrdí. Tento úspěch je založen na důvěře zákazníků, nasazení zaměstnanců, konstruktivním partnerství s Odbory KOVO a odhodlání našich partnerů z řad dealerů a dodavatelů. Početná a moderní modelová řada nachází u zákazníků napříč Evropou i mimo ni pozitivní ohlas. Naše finanční stabilita zároveň dokazuje, že růst a efektivita mohou jít ruku v ruce. S blížícím se uvedením zcela nových modelů Epiq a Peaq, s pokračujícím růstem na klíčových trzích, jako je Indie, a s cíleným zaměřením na kvalitu, efektivitu a široké možnosti výběru pro zákazníky jsme dobře připraveni na výzvy, které nás čekají, a na další utváření úspěšné a udržitelné budoucnosti.“

Holger Peters, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Finance, IT a právní záležitosti, uvádí: „Solidní hospodářské výsledky za první čtvrtletí potvrzují efektivní řízení firmy. Výrazný růst tržeb doprovází velmi stabilní ziskovost. Rentabilita tržeb zůstává na zdravé úrovni, což spolu s vynikajícím nárůstem čistého peněžního toku potvrzuje stabilitu našeho obchodního modelu a zajišťuje odolnost celé společnosti v době, kdy procházíme zásadní transformací. K tomu se přidávají významné výhody v podobě synergií v rámci celého koncernu, a proto zůstáváme připraveni na budoucí výzvy v silné pozici.“

Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Prodej a marketing, popisuje: „Výsledky za první čtvrtletí potvrzují stále silnější pozici na světovém, a zvláště domácím evropském trhu. Zákazníkům jsme celosvětově dodali 271 900 vozů. Za tímto skvělým výkonem stojí především vynikající prodej našich elektrických modelů, kterých jsme celosvětově dodali téměř dvakrát více než vloni, a v Evropě se díky tomu Škoda stala třetí nejprodávanější značkou elektromobilů. Zaznamenali jsme rovněž výrazný rozvoj i v konkrétních státech a regionech, včetně severských zemí Evropy, Indie nebo severní

Afriky. Zvětšujeme tím celosvětový dosah a neustále získáváme nové zákazníky.“

Škoda druhou nejprodávanější značkou v Evropě, rekordní globální dodávky v březnu Škoda Auto dodala od ledna do března zákazníkům po celém světě 271 900 vozů (+14,0 %). V Evropě (EU 27+4) se vůbec poprvé Škoda stala druhou nejprodávanější značkou, což potvrzují i registrace asociace ACEA*. S výsledkem 222 500 dodaných vozů a růstem o 17,1% podstatně překonala celkový rozvoj trhu. V březnu navíc automobilka dodala místním zákazníkům historicky nejvíce vozidel za jeden měsíc: přesně 90 915. Největším trhem zůstává Německo, kde výsledek 58 500 vozů znamená nárůst o více než čtvrtinu (+26,0 %).

Zvýšení dodávek zaznamenaly i další trhy podle velikosti: Spojené království, Česká republika, Indie či Polsko. Zásadně přispěly také například Dánsko, Francie, Itálie, Rakousko či Španělsko.

*Platí pro celou Evropu (EU 27+4), zdroj: ACEA, 23. 4. 2026.

Rostoucí zájem o elektrifikované modely: vozy Elroq a Enyaq vévodí žebříčkům v Evropě V prvním čtvrtletí roku 2026 se razantně zvýšily dodávky elektrifikovaných vozů Škoda. Globálně jich automobilka dodala 63 200 (+71,4 %), včetně 51 800 elektromobilů Elroq a řady Enyaq (+91,9 %). Dodávky vozů PHEV činily 11 400 kusů (meziročně o 15,4 % více). V Evropě (EU 27+4) vzrostl podíl elektrifikovaných vozů Škoda na celkových dodávkách na 27,3 %. Elroq je zde druhý a Enyaq pátý nejžádanější vůz kategorie BEV. Elroq je nejprodávanějším elektromobilem v Německu, druhé místo získal v České republice, Dánsku, Litvě, Rakousku či Švýcarsku. Dodávky modelu Elroq činily 29 700 kusů, čímž lehce předstihly model Karoq se spalovacím motorem s počtem 24 900 kusů (+2,2 %).

Enyaq je číslem jedna mezi elektromobily v České republice a Švýcarsku, na stupních vítězů se umístil v Estonsku a Rakousku. Díky tomu je značka Škoda celkově třetí mezi nejžádanějšími elektromobily v Evropě, druhá je v Německu a ve Spojeném království.

Nejprodávanějším modelem zůstává Octavia s 46 900 dodanými vozy (−5,1 %), druhý Kodiaq si polepšil na 35 600 kusů (+10,5 %). Dalšími nejžádanějšími modely jsou Kamiq a Fabia.

Nová hala pro montáž bateriových systémů v Mladé Boleslavi

Škoda Auto pro uspokojení vysoké poptávky naplno využívá kapacitu a flexibilitu svého hlavního závodu v Mladé Boleslavi, který jako jediný v koncernu Volkswagen umožňuje na jedné lince vyrábět vozy se spalovacími motory na platformě MQB i s elektrickým pohonem na platformě MEB.

V oblasti elektromobility pokračuje Škoda Auto mílovými kroky: v únoru závod opustil již 500 000. plně elektrický vůz. Dále Škoda otevřela novou halu pro montáž bateriových systémů v Mladé Boleslavi, čímž se stala největším výrobcem těchto komponentů koncernu Volkswagen a posílila evropský dodavatelský řetězec celé skupiny. Letos Škoda navíc představí dva další nové plně elektrické modely: v květnu odhalí sériové provedení crossoveru SUV Epiq a v druhé půli roku vrcholný sedmimístný model Peaq.

Další rozvoj internacionalizace: Růst v Indii a severní Africe, modernizované SUV Kushaq Škoda Auto pokračuje v růstu na strategicky klíčovém trhu v Indii. Dodávky za první kvartál vzrostly na 17 400 (+16,7 %). Díky tomu si značka nadále udržuje pozici sedmého největšího prodejce v segmentu osobních automobilů v Indii. Úspěch společnosti Škoda Auto Volkswagen India Pvt. Ltd. podpořila vysoká poptávka po modelu Kylaq, který v prvním čtvrtletí překročil hranici 50 000 vyrobených vozů.

V Indii byl zároveň na trh uveden modernizovaný model Kushaq s řadou technických vylepšení v oblasti pohonu, komfortu i bezpečnosti. První vozy již směřují k zákazníkům, v druhé polovině roku se omlazení dočká i sedan Slavia.

Dalším perspektivním regionem s výrazným růstem dodávek byla severní Afrika, kde mezi nejrychleji rostoucí trhy patří Maroko (1 700; +45,0 %) a Egypt (1 600; +58,5 %).

 

Škoda Auto Group1) – Klíčové hospodářské ukazatele za první čtvrtletí 20262)

leden–březen         leden–březen

změna

2026                                              2025

Dodávky zákazníkům vozů 271 900 238 600 +14,0 %
Výroba3) vozů 309 400 283 800 +9,0 %
Odbyt4) vozů 314 600 276 200 +13,9 %
Tržby mil. eur 7 921 7 259 +9,1 %
Provozní výsledek mil. eur 660 546 +20,9 %
Rentabilita tržeb % 8,3 7,5  –

Investice                                   mil. eur                      393                          361                                       +8,7 %

Čistý peněžní tok                     mil. eur                      867                                 527                               +64,4 %

 

  • Škoda Auto Group zahrnuje společnosti Škoda Auto a.s., Škoda Auto Slovensko s.r.o., Škoda Auto Deutschland GmbH, Škoda Auto Volkswagen India Pvt. Ltd.
  • Procentuální odchylky jsou vypočteny z nezaokrouhlených čísel.
  • Zahrnuje výrobu ve skupině Škoda Auto Group, bez výroby v partnerském montážním závodu na Slovensku, ale včetně ostatních koncernových značek jako Seat/Cupra, Volkswagen a Audi; výroba vozů bez dílčích/kompletních sestav.
  • Zahrnuje odbyt skupiny Škoda Auto Group prodejním společnostem, včetně dalších koncernových značek jako Seat/Cupra, Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley a Lamborghini.

 

Celosvětové dodávky vozů v prvním čtvrtletí 2026 ve vybraných prodejních regionech

Prodejní region leden–březen 2026 leden–březen 2025 změna
Západní Evropa 161 900 136 300 +18,8 %
  Německo (největší trh) 58 500 46 500 +26,0 %
Střední Evropa 52 900 47 200 +12,1 %
  Česká republika 23 500 22 000 +6,7 %
Východní Evropa 12 400 10 800 +14,7 %
Indie 17 400 15 000 +16,7 %
Ostatní trhy 26 600 26 300 +1,2 %
Čína 700 3 000 –

Celkem na světě                                       271 900                      238 600                              +14,0 %

Dodávky vozů Škoda zákazníkům v prvním čtvrtletí 2026

(v kusech, zaokrouhleno, po modelech; změna v % oproti stejnému období roku 2025)

Model                                   leden–březen 2026                změna

Škoda Octavia 46 900 −5,1 %
Škoda Kodiaq 35 600 +10,5 %
Škoda Kamiq 31 900 +4,0 %
Škoda Fabia 31 000 +5,7 %
Škoda Elroq 29 700 –
Škoda Karoq 24 900 +2,2 %
Škoda Enyaq 22 100 +9,5 %
Škoda Superb 18 300 +4,9 %
Škoda Scala 13 400 +3,8 %
Škoda Kylaq 11 300 +44,7 %
Škoda Slavia 3 800 +8,0 %
Škoda Kushaq

 

 

 

 

Kontakt

3 000 −24,1 %
Tags: Škoda

Post navigation

Previous DS Automobile se chystá na Berlínskou E-Prix
Next Renault podporuje fanouškovský projekt Lego R5 Turbo 3E

Podobné články

Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

11. 5. 2026
Cupra staví řidiče do centra dění

Cupra staví řidiče do centra dění

8. 5. 2026
Finanční výsledky AURES Holdings v roce 2025

Finanční výsledky AURES Holdings v roce 2025

6. 5. 2026

Redakce doporučuje

Většina nehavarovaných aut z ulice má prý za sebou škodu

Většina nehavarovaných aut z ulice má prý za sebou škodu

11. 5. 2026
Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

Toyota rozšiřuje zónu na Rock for People ve stylu benzinky

11. 5. 2026
České mámy se nebojí velkých aut, výjimkou již nejsou ani elektromobily

České mámy se nebojí velkých aut, výjimkou již nejsou ani elektromobily

9. 5. 2026
Cupra staví řidiče do centra dění

Cupra staví řidiče do centra dění

8. 5. 2026
Copyright © Autojízda.cz | DarkNews by AF themes.